„ XV LAT DZIAŁAMY A PO RAZ VI RAZEM ŚPIEWAMY ”

Piętnastolecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnogrodzie.

 

17 czerwca 2014 r. Środowiskowy Dom samopomocy w Tarnogrodzie obchodził swoje 15 lecie. Honorowy patronat nad uroczystościami objęła Pani poseł Genowefa Tokarska. Uroczystości rozpoczęliśmy Mszą świętą  odprawioną przez ks. Dziekana Jerzego Tworka , w wygłoszonym kazaniu ks. Dziekan powiedział m.in. „Dziękujemy za wszelkie dobro, które dokonano przez te lata istnienia ośrodka. Gdy patrzymy na te 15 lat funkcjonowania ŚDS, to widzimy, ze najważniejsze sukcesy dokonały się w sferze, która jest niewymierna i nieuchwytna żadnymi statystykami. Wielkimi i bezcennymi sukcesami były wszystkie pomoce ofiarowane bliźnim potrzebującym miłości”. Po mszy świętej zaproszeni goście udali się do Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury na dalsza część uroczystości.

 

Jubileusz 15 lecia ŚDS rozpoczęła  Dyrektor ośrodka Pani Elżbiety Kyc, która w ciepłych słowach podziękowała za liczne przybycie zaproszonym gościom : „ŚDS w Tarnogrodzie obchodzi 15 rocznicę swej działalności. Za każdy dobry gest, za każde dobre słowo dziękujemy. Serdecznie dziękujemy naszym władzom miejscowym, ze starostwa a także województwa. Każdy z naszych uczestników, kiedy go przyjęliśmy, miał nadzieję, że w ośrodku się odnajdzie-i tak się dzieje. Dziękuje również pracownikom i rodzicom. Mam nadzieje, że każdy następny rok będzie tak obfitował, ze będziemy mieli duże osiągnięcia i nasi uczestnicy znajda pracę wśród których byli przedstawiciele władz samorządowych, gości powitał również Burmistrz Tarnogrodu Pan Eugeniusz Stróż.

Jubileusz wspólnie z nami przeżywali  wspaniali goście: Pani poseł na Sejm RP Genowefa Tokarska, Dyrektor Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Albin Mazurek wraz z kierownikami działów, ks. Dziekan Jerzy Tworek, Starosta Biłgorajski Marian Tokarski, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Teresa Jonik ,Archidiecezjalny Duszpasterz Pracowników pomocy Społecznej woj. Lubelskiego ks. Dyrektor Bogusław Szydło, Wójt Gminy Potok Górny Edward Chacia oraz dyrektorzy, kierownicy instytucji, urzędów i szkół w Tarnogrodzie

Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnogrodzie jest miejscem pracy, terapii, ale także drugim wspólnym domem do którego każdy wnosi cząstkę siebie. Wchodząc do naszego Domu zauważamy na tablicy  słowa św. Jana Pawła II – „Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, nie przez to kim jest, nie przez to co ma, ale przez to czym dzieli się z innymi”, tak więc pracownicy ŚDS żyjąc w 15-letniej wspólnocie dzielą się ze swymi podopiecznymi tym co w nich najlepsze. Wzajemną troską, szacunkiem oraz dobrocią. Głęboko wierząc w to, że będą one emanowały coraz dalej i dalej. ŚDS to ośrodek wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi i upośledzeniem intelektualnym. Niby taki zwykły dom, a tyle w nim nadziei.

Ważną częścią uroczystości były występy artystyczne uczestników naszego Domu, którzy powitali gości krótkim montażem słowno-muzycznym a następnie mogliśmy ich podziwiać w przedstawieniu teatralnym z elementami pantomimy pt.  „O dwóch takich co ukradli księżyc” której scenariusz powstał na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego pod tym samym tytułem.

Oprócz kwiatów, podziękowań i ciepłych słów od Burmistrza i zaproszonych gości, pracownicy ŚDS otrzymali podziękowania i dyplomy uznania od Wojewody Lubelskiego natomiast Pani Dyrektor i Pan Główny Księgowy odznaczenia państwowe które wręczone zostaną w terminie późniejszym.

 

 

 

 

Sponsorami uroczystości byli: 

Sklep Spożywczo-przemysłowy Marek Cap, Piekarnia „Kapka” B.T. SP.J, F.H. „IWAN” Małgorzata Iwańczyk, Piekarnia Zenon Kotowski Biłgoraj, Mat-BUD Krzysztof Skubisz SP.J, ROL-PAK S.C. FHU Jan Patro, Ryszard Kyc, Inter Auto Test S.C. Jan Ćwikła , Zenon Romanski, Bogdan Bazan, Starostwo Powiatowe w Biłgoraju, Urząd miejski w Tarnogrodzie

 

Dziękujemy za to, co miedzy ludźmi najważniejsze, za życzliwość, za serce.

Mamy nadzieję że będziecie z nami w kolejnych latach.